Connect with us

Rozmaitości

Prognozy dla rynku transportowego w 2024 roku

Opublikowano

-

Branża transportu, spedycji oraz logistyki jest jedną z najważniejszych w Europie. Działanie wszystkich dużych przedsiębiorstw opiera się na odpowiednim zaplanowaniu tych usług. Czego można spodziewać się po branży transportowej w 2024 roku? Odpowiadamy
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Jaki dla rynku transportowego był 2023 rok?

Miniony rok przyniósł pewne trudności dla rynku. Branża transportu, spedycji i logistyki wciąż musiała mierzyć się z trwającą na Ukrainie wojną. Do tego pojawiły się zmiany prawne, które również wpłynęły na sposób jej działania.

W 2023 roku w życie weszły nowe przepisy tak zwanego Pakietu Mobilności. W ich wyniku od 19 sierpnia 2023 roku konieczne jest korzystanie z tachografów cyfrowych. Do tego zmieniły się zasady rozliczania polskich kierowców zawodowych, którzy pracują za granicą na terenie Unii Europejskiej. Firmy muszą też składać oświadczenia o zmianach ilości miejsc postojowych w swoich bazach, czy też liczbie zatrudnionych kierowców.

Ponadto w 2023 doszło do ujednolicenia stawki za dietę. Niezależnie od kraju wynosi ona 60 euro dziennie. Kolejnym problemem polskich firm było spowolnienie gospodarcze oraz inflacja połączona ze wzrostem płac minimalnych. Te czynniki znacząco zwiększyły koszty prowadzenia działalności.

Nie zapominajmy również o zmianach w przepisach ruchu drogowego na terenie Polski i nie tylko. Polskie pojazdy w 2023 roku dostały nakaz opuszczenia Białorusi, a wiele państw w trakcie wakacji wprowadziło okresowe zakazy. Na terenie naszego kraju ciężarówki musiały z kolei zacząć stosować się do zakazu wyprzedzania na jezdniach z więcej niż dwoma pasami ruchu w jednym kierunku.

Zmiany prawne w roku 2024

Rok 2024 również przyniesie pewne zmiany prawne. Sektor TSL ma zacząć korzystać z e-CMR, czyli elektronicznych listów przewozowych. Od 31 stycznia 2024 roku mają za to zostać wprowadzone świadectwa zdrowia, które będą obowiązywać przy przywozie produktów z UE.

Polskie firmy działające na rynku transportowym muszą przygotować się też na rosnące wydatki. Wszystko przez planowane podwyższenie płacy minimalnej. Ta od 1 stycznia 2024 ma wynosić 4242 zł brutto. Od 1 lipca 2024 roku wzrośnie z kolei do 4300 zł brutto.

Jak zapowiada się sytuacja branży transportowej?

Prognozowanie sytuacji branży TSL na kolejny rok to zawsze bardzo trudne zadanie. Jest ona uzależniona od wielu czynników zewnętrznych, w tym sytuacji geopolitycznej. Dlatego wymagana jest w niej bardzo duża elastyczność i gotowość do wprowadzania koniecznych zmian.

Mimo wszystko prognozy transportowe wskazują, że rok 2024 ma ponownie przynieść stabilny wynoszący około 3% wzrost, jeśli chodzi o handel towarowy. Dlatego rynek transportowy może spać spokojnie. Pozostają jednak problemy do rozwiązania, takie jak trwająca wojna w Ukrainie, czy też niedobory kierowców.

To jest jednak świetną okazją dla osób, które interesuje praca w transporcie. Osoby z uprawnieniami do kierowania pojazdami użytkowymi, w tym z kategorią C i C+E mogą liczyć na dobrze płatną pracę. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że firmy oferują coraz lepsze warunki, by przyciągnąć potrzebnych pracowników. Wiele ofert pracy na rynku transportowym znajdziesz na Gowork. Dostępne są tam nie tylko ogłoszenia, ale też opinie dotyczące poszczególnych firm, dzięki czemu znajdziesz pracodawcę godnego zaufania.

Artykuł sponsorowany

Reklama