Rozmaitości
Ile kosztuje odżelaziacz wody?
Opublikowano
2 lata temu-
przez
luzCena odżelaziacza wody zależy od kilku czynników, Nie daj się skusić na zmiękczacz z funkcją odżelaziania, Pamiętaj o kosztach eksploatacji odżelaziacza
Odżelaziacz wody to niezbędny element wyposażenia każdego domu zasilanego wodą z własnego ujęcia, czyli po prostu ze studni. Podwyższona zawartość żelaza jest najczęstszym, wręcz standardowym problemem występującym w wodzie studziennej, z którym można sobie łatwo poradzić poprzez zastosowanie odżelaziacza. Nie jest to na szczęście bardzo kosztowne rozwiązanie, co nie zmienia faktu, że właściciel budynku będzie musiał ponieść pewne wydatki. Ile kosztuje odżelaziacz wody? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Cena odżelaziacza wody zależy od kilku czynników
Trudno jest wskazać konkretną cenę odżelaziacza wody. Można natomiast przyjąć widełki w zakresie od około 3000 do 4000 zł. Przypominamy, że mówimy tutaj tylko o odżelaziaczu, a więc filtrze centralnym, który odpowiada za usuwanie nadmiaru żelaza z wody (w zależności od jakości wody konieczne może być również zastosowanie odmanganiacza, zmiękczacza czy filtra węglowego).
Ostateczna cena odżelaziacza wody jest ściśle uzależniona m.in. od:
- Rodzaju odżelaziacza – nieco droższe są modele automatyczne, z głowicą sterującą procesem regeneracji;
- Rodzaju zastosowanego złoża – najtańsze w zakupie są odżelaziacze ze złożem kwarcowym (czyli po prostu z piaskiem);
- Wydajności odżelaziacza – od tego parametru zależy to, czy odżelaziacz na pewno poradzi sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody tłoczonej do instalacji wewnętrznej;
- Jakości zastosowanego złoża i wykonania odżelaziacza – na to szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które są zdecydowane na zakup odżelaziacza automatycznego (najsłabszym elementem filtra jest głowica – urządzenia z niskiej półki potrafią irytować awaryjnością).
Nie daj się skusić na zmiękczacz z funkcją odżelaziania
Modelowy system uzdatniania wody studziennej powinien składać się z kilku filtrów, nazywanych stopniami. To oczywiście znacząco podnosi koszt inwestycji, dlatego nie dziwi, że wielu inwestorów decyduje się na zakup uniwersalnego rozwiązania.
Za takie może uchodzić zmiękczacz 3w1, czyli filtr z funkcją zmiękczania wody, usuwania nadmiaru żelaza oraz manganu. Brzmi świetnie, natomiast w praktyce to rzadko się sprawdza. Zmiękczacz 3w1 zawsze w pierwszej kolejności usuwa twardość, co w przypadku wody z wysokim stężeniem żelaza i manganu skończy się tym, że nie zostanie ona dostatecznie dobrze uzdatniona – filtr po prostu nie spełni swojej funkcji.
Specjalista zaleca: „I choć trzeba pamiętać, że uniwersalne złoża nigdy nie zapewnią równej skuteczności, jak filtracja kilkustopniowa, to czasami takie rozwiązanie będzie najlepsze – choćby wtedy, gdy inwestor nie może sobie pozwolić na zakup kilku stacji filtrujących (finanse, brak miejsca) lub spodziewa się, że w ciągu 2-3 lat jego nieruchomość zostanie podłączona do sieci wodociągowej.” Źródło: Dla kogo automatyczny odżelaziacz wody? Sprawdź, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie – Hydros Pompy i Hydrofory (sklep-hydros.pl)
Pamiętaj o kosztach eksploatacji odżelaziacza
Zakup odżelaziacza to największy wydatek, natomiast w całym okresie jego użytkowania inwestor musi być przygotowany także na szereg innych, dodatkowych kosztów. Chcąc ich uniknąć lub przynajmniej znacząco je zminimalizować należy dokładnie przemyśleć kwestię wyboru filtra.
Zdecydowanie najtańsze w eksploatacji są odżelaziacze klasyczne, ze złożem kwarcowym, gdzie regeneracja złoża nie wymaga stosowania środków chemicznych. Dzięki temu oszczędzamy na zakupie soli czy nadmanganianiu potasu, a popłuczyny z regeneracji możemy wylewać wprost na ogród lub do studni chłonnej.
Odżelaziacz wody nie jest bardzo drogim elementem i na pewno nie ma sensu szukać tutaj oszczędności. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie odżelaziacza do jakości wody, a także specyfiki budynku, w którym urządzenie będzie pracować (czy jest kanalizacja czy szambo, jakie jest przewidywane zużycie wody w gospodarstwie domowym, jaki będzie najwyższy chwilowy pobór wody etc.).
Wszystkie te kwestie należy omówić z ekspertem, który ma wieloletnie doświadczenie w doborze systemów uzdatniania wody na potrzeby budynków mieszkalnych, firmowych czy profesjonalnych instalacji wodociągowych. W dobrych sklepach z takiego doradztwa można skorzystać zupełnie bezpłatnie.
Artykuł partnera